استفاده از یولاف در مزارع گندم و جو

استفاده از یولاف در مزارع گندم و جو
سلام خدمت همه دوستان از اينکه قابل دونستيد و به اينجا اومديد متشکريم

ابزار ساخت متن هاي متحرک

see you

     از نامه سیاه نترسم که روز حشر

                                                               با فیض لطف او صد از این نامه طی کنم


لطفا از تمام مطالب دیدن کنید و نظر بدهید


فروشگاه

کارگزاری هاآخرين ارسال هاي انجمن
عنوان مطلب تعداد پاسخ ها تعداد بازديد ها آخرين پست دهنده
وصل سرم در کرج، انجام تزریقات عضلانی در کرج 0 4 nzri
انتخاب درست 0 5 sahar22
یخچال ایستاده کینو 60، 70 و 120 سانتی متری 0 10 nzri
خرید خانه 1 14 sahar22
دستگاه های بسته بندی و پک غذای رستورانی 0 9 nzri
خوش آب و هوا ترین منطقه تهران 1 20 sahar22
قیمت بهترین مارک یخچال قصابی (یخچال ویترینی گوشت) 0 10 nzri
قیمت یخچال خوابیده و ایستاده مرغ فروشی 0 10 nzri

استفاده از یولاف در مزارع گندم و جو

     
     
 

استفاده از یولاف در تناوب زراعی مزارع گندم و برنج می تواند از بروز خسارت بارترین بیماری خاكزاد در این محصولات جلوگیری كند.

بازدارندگی موثر عصاره ریشه یولاف در كنترل بیماری پاخوره (take all) در گیاه گندم می باشد. بیماری پاخوره، یكی از مهمترین بیمار ی های گندم و جو در جهان است كه به عنوان مهمترین بیماری خاكزاد گندم از استان های گلستان، مركزی، فارس و همدان گزارش شده است. عامل این بیماری قارچ Gaeumannomyces graminis var.tritici می باشد.

پژوهشگر در این تحقیق، ۴۰ جدایه از این قارچ را از ریشه و طوقه بوته های گندم و جو مزارع استان مركزی جداسازی كرد. در مطالعات بیماری زایی، هیچ یك از این جدایه ها قادر به آلوده سازی گیاهچه های یولاف نبود، اما روی گیاهچه های گندم و جو شدیدا بیماری زا بود. همچنین این جدایه ها قادر به رشد روی محیط كشت عصاره ریشه یولاف آگار نبود و كاملا از رشد بازداشته شد.به این منظور، در یك آزمایش در گلخانه، بذرهای یولاف (Avenae sativa) در تعدادی گلدان حاوی خاك استریل (در هر گلدان چهار عدد) كشت شد. گلدانها سه هفته در گلخانه نگهداری شدند، سپس گیاهچه های یولاف از گلدان خارج و تعداد چهار عدد بذر گندم در خاك هر یك از این گلدانها كاشته شد. در عمق یك سانتی متری زیر بذور گندم در هر گلدان، شش عدد دانه یولاف كه قبلا توسط قارچ G.graminis Var.tritici كلنیزه شده بود، قرار داده شد.
گلدان های شاهد، خاكی را كه قبلا بذرهای یولاف كشت نشده بود، دریافت كردند. گلدانها آبیاری شده و درگلخانه در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و فتوپریود ۱۲ ساعته قرار داده شد. پس از چهار هفته، گیاهچه های گندم از خاك خارج و درصد آلودگی (سیاه شدگی) ریشه ها بررسی شد.
براساس یافته های این پژوهش، میزان آلودگی ریشه گیاهچه های كشت شده در گلدان هایی كه قبلا گیاهچه های یولاف رشد كرده بود، به طور معنی داری با گیاهچه های شاهد تفاوت داشت؛ لذا كشت یولاف قبل از كشت گندم یا جو یا استفاده از آن در تناوب زراعی در مزارع آلوده به این قارچ می تواند از خسارت این بیماری مهم به گندم یا جو جلوگیری کند.

 

 یولاف یا جو دوسر با نام علمی Avena sativa گیاهی است از خانواده گندمیان که دارای گلهای بسیار ریز و نامشخص است. گیاهی علفی یک‌ساله‌است که به عنوان غذای دام کشت می‌شود.

گل‌های یولاف سنبله‌ای هستند و دانه‌های آن دارای مقدار زیادی هیدرات کربن مانند نشاسته و همچنین اسیدهای چربی مانند اسید پالمتیک، اسید اولئیک و اسید لینولئیک را در ترکیبات خود داراست. یولاف ریشه افشان و ساقه بند بند و توخالی دارد که هرکدام به یک خوشه منتهی می‌شود. برگ‌های آن باریک است و قسمت پائینی آنها به صورت غلافی دور ساقه را احاطه می‌کند.

یولاف نیز همانند برنج و جو دارای پوسته (هال) می باشد.یولاف دارای یک سری برجستگی مو مانند به نام تریکوم است که این برجستگی‌ها سبب سختی کار با یولاف میشوند زیرا در هوا معلق میشوند و سبب سوزش بدن میگردند. از نظر ساختمانی یولاف کاملا باریک و کشیده است و از دو طرف یکسان است برای همین به آن جوی دو سر گویند.

این گیاه تا ۱۵ سال قبل به عنوان علف هرز شناخته میشد. تا به امروز نیز در ایران به طور گسترده کشت نمیشود.با این حال برای اولین در شهر اصفهان یولاف به طور زراعی کشت شد


طبقه بندي: متفرقه،
برچسب ها:استفاده از یولاف در مزارع گندم و جو،
امتياز : :: نتيجه : 0 امتياز توسط 0 نفر مجموع امتياز : 0
تعداد بازديد مطلب : 519

[ دوشنبه 26 اسفند 1392 ] [ 11:22 ] [ گلبرگ ]

[ نظرات (0) ]

خوش آمدید

برای دیدن مطالب بیشتر به صفحه بعد بروید

دانلود مقاله
این مجموعه شامل  28 فایل پی دی اِف است که شامل حل تمرین های فصول یک تا چهار کتاب Thoughts and Notions است (یعنی از اول کتاب تا آخر صفحه 149 کتاب). جواب های هر درس به صورت مجزا در یک فایل پی دی اِف قرار گرفته است. فایل ها با کیفیت هستند و پاسخ ها کاملا صحیح و مستند و توسط استاد باتجربه دانشگاهی پاسخ داده شده اند. پاسخنامه از فصل های زیر تهیه شده است: Unit One: Inventions Unit ...
دسته بندی: دانشجویی تعداد صفحات: 12 حجم فایل : 470 کیلوبایت فرمت فایل دانلودی:  zip فرمت فایل اصلی:   word و pdf   توضیحات درباره محصول :      - فرم های تکمیل شده کاربینی رشته حسابداری علمی کاربردی با تمام جزئیات      - بدون نیاز به مراجعه به محل کاربینی و بازدید از آن      - قابل استفاده برای همه گرای ...
مجله اينترنتي دانستني ها ، عکس عاشقانه جديد ، اس ام اس هاي عاشقانه
از ما حمايت کنيد
به s-e-you امتياز دهيد